PRAWO SPADKOWE – ADWOKAT WARSZAWA
STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU, ZACHOWEK, WYDZIEDZICZENIE
DZIAŁ SPADKU
W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy mamy styczność z prawem spadkowym. Jednakże sprawy związane z dziedziczeniem wiążą się nie tylko z poczuciem straty po bliskiej osobie, ale niejednokrotnie również rodzą pewne problemy prawne. Jako adwokat specjalizujący się w prawie spadkowym, prowadzący swoją kancelarię w Warszawie, pomogę je rozwiązać.
Spadkobiercą można zostać na dwa sposoby – albo poprzez dziedziczenie ustawowe albo poprzez odpowiednie zapisy poczynione w testamencie. W tym drugim przypadku, zstępnym (dzieciom, wnukom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, jeżeli zostali pominięci w treści testamentu, przysługuje na ogół prawo do zachowku, czyli udziału w majątku spadkowym.
Dowiedz się:
Dlaczego możesz potrzebować adwokata w sprawie spadkowej?
Rola adwokata w walce o prawa spadkowe może być kluczowa. W ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku może się bowiem okazać, że istnieją podstawy do podważenia testamentu, jako wadliwie sporządzonego czy przesłanki do uznania osoby za niegodną dziedziczenia. Doradzam w zakresie sporządzania ważnych i odpowiadających prawu testamentów, czynienia w nich zapisów windykacyjnych i zwykłych, poleceń oraz oceniam czy są podstawy do wydziedziczenia członków rodzinny w sytuacjach ich nagannego zachowania względem spadkodawców. W sytuacji, kiedy zostali Państwo pominięci w testamencie po swoich rodzicach czy małżonku, pomagam ustalić wysokość należnego zachowku, z uwzględnieniem wartości darowizn dokonywanych jeszcze za życia spadkodawcy na rzecz jego bliskich. Rozwiązuje każde, nawet najbardziej zawiłe i skomplikowane problemy z zakresu prawa spadkowego.
Prowadzę także skomplikowane postępowania o dział spadku, często połączone z podziałem majątku wspólnego małżonków i zniesieniem współwłasności nieruchomości wchodzących w skład masy spadkowej.
Chcesz nabyć spadek, kogoś wydziedziczyć, uważasz, że należy ci się zachowek? A może nie możesz porozumieć się z członkami rodziny co do podziału majątku spadkowego? Skontaktuj się z adwokatem Marcinem Jakubiczem z kancelarii adwokackiej w Warszawie, który rozwiązuje każde, nawet najbardziej skomplikowane problemy z zakresu prawa spadkowego.
Przyjąć czy odrzucić spadek?
Niejednokrotnie zdarza się również, że stoją Państwo przed dylematem czy przyjąć spadek po bliskim, mając świadomość istniejących długów. Odrzucenie spadku nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji, kiedy w skład spadku wchodzi m. in. nieruchomość, której wartość znacznie przewyższa te długi. W takiej sytuacji zawsze należy rozważyć, czy spadku jednak nie przyjąć, porozumieć się z wierzycielami i ich spłacić, co w ostatecznym rozrachunku oznaczać może, że zyskacie Państwo nieruchomość lub przynajmniej część pieniędzy z jej sprzedaży. Proszę jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujecie się na odrzucenie spadku, macie na to sześć miesięcy od momentu, kiedy dowiedzieliście się o swoim tytule do dziedziczenia (co nie jest równoznaczne z dniem śmierci). Jeśli przegapicie ten termin, automatycznie przyjmujecie spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli więc macie Państwo wątpliwości w zakresie tego czy spadek przyjąć, czy go odrzucić, a także jak zrobić to w imieniu swoich dzieci, służę poradą w tym zakresie.
Jakie sprawy z zakresu prawa spadkowego prowadzę?
Zapewniam kompleksową pomoc prawną w spawach spadkowych. Oto przykładowy katalog spraw, jakie prowadzę:
- postępowania o stwierdzenie nabycia spadku – wyliczenie udziałów spadkowych, kwestionowanie ważności testamentu (unieważnienie testamentu), uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia,
- przyjęcie spadku wprost i z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucenie spadku (także w imieniu dziecka) w przypadku istnienia długów spadkowych,
- zabezpieczenie spadku,
- wydziedziczenie spadkobiercy (pozbawienie spadkobiercy prawa do zachowku),
- sprawy o zachowek – wyliczanie wysokości zachowku, ugodowe lub sądowe dochodzenie zachowku,
- postępowania o dział spadku, w tym połączone z podziałem majątku wspólnego i zniesieniem współwłasności nieruchomości,
- doradztwo w zakresie umów o zrzeczenie się spadku,
- sporządzanie wniosków o spis inwentarza (zestawienia majątku i długów po zmarłym).
Jak pomagam?
W sprawach spadkowych możesz na mnie liczyć:
- zapewniam konsultację prawną i właściwe doradztwo prawne,
- prowadzę negocjacje w celu ugodowego (polubownego) zakończenia postępowania, biorę udział w mediacjach,
- sporządzam pozwy i wnioski z odpowiednio przygotowanymi dowodami, inne pisma procesowe,
- reprezentuję moich klientów przed sądami, gwarantuję odpowiednie przygotowanie do rozpraw,
- w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia, sporządzam apelację od wyroków i postanowień oraz zażalenia i skargi kasacyjne,
- udzielam wsparcia prawnego na każdym etapie postępowania!